"آگاهی بالاترین تجلی زندگی است. هر چه آگاهی بیشتر باشد، زندگی متعالی تر می شود. هر چه شکل آگاهی بالاتر باشد، سطح حیات بالاتر است. در نظام هستی هر شکل حیاتی از آگاهی خاص خود برخوردار است. اما در نزد انسان هم این مطلب صدق می کند. بلوغ و درایت بالاتر با بینش، بیداری و آگاهی بیشتری همراه است."

"ذهن ما ابزار اولیه و اصلی بقای ماست اگر به آن خیانت بکنیم عزت نفس مان خدشه دار می شود."

"از طریق انتخاب های گوناگون که میان اندیشیدن و نیاندیشیدن می کنیم، به آن کسی که هستیم تبدیل می شویم."

"زندگی آگاهانه یعنی داشتن توجه به همه آنچیزهایی که روی اعمال، مقاصد، ارزش ها و هدف هایمان اثر میگذارد. زندگی آگاهانه یعنی این که بر اساس آن چه می بینیم و می دانیم رفتار کنیم."

"آگاهی اگر به اقدام و عمل منتهی نشود، نوعی خیانت است. بی اعتبار کردن ذهن است. زندگی آگاهانه چیزی بیش از دیدن و دانستن است، زندگی آگاهانه یعنی بر اساس آن چه می بینیم و می دانیم عمل کنیم."

"زندگی آگاهانه بدین معنا نیست که همه چیز را در ذهن هوشیار نگهداریم. این کار نه امکان پذیر است و نه مطلوب."

"زندگی انسان در حل مسئله خلاصه نمی شود."

"ذهن انسان در موقعیتی است که می تواند انتخاب کند. اما هدف و ارزشهای من است که استاندارد انتخاب مرا رقم می زند."

"زندگی آگاهانه مستم احترام گذاشتن به واقعیت هاست. منظور هم واقعیت های دنیای درون (نیازها، خواسته ها، احساسات) و هم دنیای بیرون است. این خلاف این باور است که بگوئیم: اگر به واقعیتهای ناخوشایند توجه نکنم آن ها را نمی بینم.

زندگی آگاهانه یعنی آن که در برابر حقایق احساس مسئولیت بکنیم. ومی به این نیست آنچه را که می بینیم دوست داشته باشیم. مهم این است که آنچه را وجود دارد، همانطور که هست ببینیم. هراسها، انکارها و خواسته های ما حقایق را تغییر شکل  نمی دهند.

اگر گفته ای حقیقت داشته باشد، انکار کردن من آن حقیقت را بی اعتبار نمیکند."

برای داشتن زندگی آگاهانه باید این موارد را دارا بود:

* ذهن پویا و بدور از رفتار انفعالی

* در نظر گرفتن زوایای مختلف شادی و نشاط

* توجه به لحظه اکنون

* توجه کردن به واقعیات زندگی و فرار نکردن از آن ها

* تمیز قایل شدن میان واقعیتها، تعابیر، تفسیرها و احساسات

* روبرو شدن با حقایق تهدید کننده

* بدانیم که در ارتباط با هدف ها و پروژه هایمان در کجا قرار داریم و به این توجه کنیم که آیا موفق با ناموفق هستیم

* توجه به این که اعمال و رفتار من با هدفی که دارم همخوانی داشته باشد

* توجه کردن به پس فرستهای محیطی تا در صورت نیاز رفتارمان را اصلاح کنیم

* اگر کسب و کاری را اداره می کنیم، شاید لازم باشد که شیوه آگهی های تبلیغاتی خود را تغییر دهیم

* رهبر تجاری و اقتصادی باید به بازار فردا توجه داشته باشد

* تلاش برای درک کردن به رغم همه دشواریها

* پذیرای دانش جدید بودن و داشتن امادگی برای بررسی دوباره فرضیه های کهنه

* اشتباهات خود را ببینیم و برای اصلاح آن ها کاری صورت بدهیم

* توجه دائم به افزایش آگاهی، تعهد به یادگیری

* توجه داستن به دنیای پیرامون

کتاب روانشناسی عزت نفس

ناتانیل براندن

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها